Asset Publisher
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Nadleśnictwo Wipsowo, w myśl porozumienia podpisanego ze Starostą Olsztyńskim, sprawuje nadzór nad gospodarką leśnąw lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Ogółem powierzchnia lasów nadzorowanych - 1926,39 ha
Lasy objęte nadzorem znajdują się na terenie 7 gmin i 82 wsi.
Bezpośredni nadzór sprawują leśniczowie.
Drewno pozyskiwane w lasach niepaństwowych podlega ocechowaniu i klasyfikacji zgodnie z normą KJW oraz naniesieniu płytki z numerem w kolorze niebieskim.
Poniżej znajdują się materiały do pobrania:
Wniosek o instruktaż na gruncie w zakresie kwalifikowania drzew do wyrębu, o ocechowanie drewna i wydanie świadcetwa legalności
Wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska
Asset Publisher
Asset Publisher
Zasoby leśne
Zasoby leśne
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Wipsowo wynosi 727,33 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa, w dniu 01 stycznia 2018 roku, wynosi 22.143,79 ha, w tym powierzchnia leśna 20.906,98 ha, grunty związane z gospodarką leśną 615,36 ha. Uwzględniając powierzchnię lasów niepaństwowych lesistość w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa wynosi 29,6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 55 lat.
Typ siedliskowy lasu
Największą powierzchnię w Nadleśnictwie Wipsowo zajmuje Lśw (38,03%), następnie
LMśw (30,13%) i BMśw (17,46%).
Siedliska borowe zajmują 22,24%, lasowe 73,37%, a olsowe 4,39% powierzchni leśnej
Nadleśnictwa.
Udział miąższościowy gatunków panujących
Głównymi gatunkami drzew na terenie nadleśnictwa są gatunki iglaste, z dominującym udziałem sosny, modrzewia i świerka. Coraz większy udział zaczynają stanowić gatunki drzew liściastych, szczególnie gatunki takie jak: brzoza, dąb, olsza.
Produkcyjność gatunków lasotwórczych
Klimat pojezierny przejściowy z zauważalnym wpływem klimatu kontynentalnego sprawia, iż na terenie naszego nadleśnictwa gatunki drzew iglastych charakteryzują się dużym przyrostem miąższości oraz wysoką jakością hodowlaną. Dominującym gatunkiem jest świerk, sosna i modrzew. Wśród gatunków liściastych największym przyrostem odznaczają się gatunki drzew szybko rosnących (brzoza, topola) oraz grab.
Udział drzewostanów w klasach wieku
Średni wiek drzewostanów w Nadleśnictwie Wipsowo wynosi 55 lat. W lasach nadleśnictwa Wipsowo zauważalny jest korzystny trend zrównywania się udziału poszczególnych klas wieku. Na uwagę zasługuje również zwiększanie się powierzchni lasów w najstarszej klasie wieku (+160 lat).