Asset Publisher
Jeżeli lubisz wypoczywać aktywnie i czerpać energię z natury....
to mamy świetną propozycję dla Ciebie! Szkoda nie skorzystać z atrakcyjności terenów administracyjnych Nadleśnictwa Wipsowo, gdzie znajduje się bogata sieć wodna, obfita w liczne jeziora i cieki. Nic tylko wodować kajaki.
Na kajakowych fanów czekają sprawdzone szlaki, nasze propozycje to:
- Trasa Dadaj-Tumiany około 13 km, czas spływu 4-5 h (płyniemy prze tereny leśnictw Sadłowo, Leszno i Bartołty)
Rozpoczęcie spływu w miejscowości Dadaj z jednego z największych jezior na Pojezierzu Olsztyńskim – jez. Dadaj, następnie rzeką Dadaj (tylko brzmi tak monotonnie ) wśród trzcinowisk, mijając dwa mosty wpływamy w leśny krajobraz. Dopływamy do Klimkowa, do elektrowni w starym młynie, przed którą tworzy się rozlewisko. To miejsce niedalekiej przenoski (10 m). Zaraz po ponownym zwodowaniu dopływamy do progu wodnego 0,5 m– „mini wodospad”. Dalszy nurt rzeki jest dość spokojny, a bieg kręty. Po około kilometrze dopływamy do mostu we wsi Tumiany, którym wpływamy na Jez. Tumiańskie. Następnie po około 300 m znajdujemy wpływ do kanału łączącego Jez. Tumiańskie z jez. Pisz. Tu możemy zakończyć swoją podróż lub płynąć dalej w dwojaką trasę opisaną niżej.
Jakich wrażeń się spodziewać?
Trasa jest na pewno ciekawa: liczne powalone drzewa oraz bystrza wymagające uwagi w trakcie prowadzenia kajaka, w suchych okresach konieczne może być wyjście z kajaka i ręczne przeciągnięcie go przez płyciznę. Poziom trudności średni.
- Tumiany - Barczewo około 11 km, czas spływu 3-4 h (płyniemy prze tereny leśnictw Bartołty i Zalesie)
Zwodowanie kajaków w miejscowości Tumiany na jez. Pisz. Trzymając się lewej strony płyniemy na wprost mijamy 2 półwyspy dopływamy do wyspy („Piski Ostrów”), za kolejną wyspą w niewielkiej zatoczce znajduje się wypływ rzeki Pisy, którą dalej podążamy. Początkowo rzeka meandruje wśród lasów, czasem możliwe napotkanie przeszkody w postaci powalonego w koryto drzewa. Krajobraz jest bardzo malowniczy. Cel wyprawy – miasto Barczewo, nazywane jest „Wenecją północy” ze względu na liczne kanały rozmieszczone po znacznej części aglomeracji. W samym mieście na zwiedzenie czeka sporo zabytków (wg wykazu obiektów zabytkowych z terenu miasta Barczewo ujętych w gminnej ewidencji zabytków to 193 obiekty warte uwagi, poniżej dołączony załącznik z wykazem).
Czego spodziewać się po tej trasie?
Jest na pewno bardzo malownicza, nie wymaga dużo wysiłku – poziom trudności raczej łatwy, bez przenosek, możliwe napotkanie przeszkody w postaci przewróconego drzewa.
- Tumiany – Zalesie – Tumiany około 14 km, czas spływu 4,5-6 h (płyniemy przez tereny leśnictw Bartołty i Zalesie)
Trasa ma charakter pętli. Spływ zaczynamy podobnie jak w przypadku trasy Tumiany – Barczewo, jednak dopływając do kanału na jez. Orzyc (jez. Orzyc – jez. Zalesie) nie mijamy go jak poprzednio, a przepływamy między trzcinowiskiem do przenoski. Kajak przenosimy wzdłuż drogi (około 100 m) do jeziora Orzyc, przepływamy to jezioro mijając po lewej stronie plażę w Zalesiu i wypatrujemy kanału na jezioro Orzyc Mały. To jezioro przepływamy również na wskroś, płynąc dalej kanałem dopływamy do jeziora Pisz i kierujemy się do miejscu startu.
Jaka jest ta trasa?
Stopień trudności łatwy, krajobrazowo robi wrażenie, płynąc pod wiatr można się zmęczyć
Kompleksy leśne Nadleśnictwa Wipsowo to niezwykłe bogactwo fauny i flory. W runie można spotkać m. in. widłaki (np. jałowcowaty, goździsty, spłaszczony, wroniec), goździki kosmate, pełniki europejskie, kruszczyki błotne, sasanki wiosenne, bagno zwyczajne, kukułki krwiste, chamedafne północną, wawrzynki wilczełyko, wielosił błękitny, rosiczkę okrągłolistną oraz wodne byliny: grążele żółte i drobne tudzież grzybień biały. Ciekawym zbiorowiskiem roślinnym są naturalne odnowienia cisu pospolitego na terenie Leśnictwa Cisy. Świat zwierząt również obfituje w liczne gatunki, spotkać tu można m. in. bobra europejskiego, łosia, daniela, a z ptaków bociana czarnego, bielika, sóweczkę zwyczajną, czy orlika krzykliwego. Spływając rzeką wypatrywać warto zimorodka.
Wybierając się na leśną wędrówkę powinniśmy zawsze pamiętać o kilku punktach, dzięki którym podniesiemy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Dla ułatwienia poniżej załączono szybką listę „must have”.