Wydawca treści
Zasoby leśne
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa Wipsowo wynosi 727,33 km2. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa, w dniu 01 stycznia 2018 roku, wynosi 22.143,79 ha, w tym powierzchnia leśna 20.906,98 ha, grunty związane z gospodarką leśną 615,36 ha. Uwzględniając powierzchnię lasów niepaństwowych lesistość w zasięgu administracyjnym nadleśnictwa wynosi 29,6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 55 lat.
Typ siedliskowy lasu
Największą powierzchnię w Nadleśnictwie Wipsowo zajmuje Lśw (38,03%), następnie
LMśw (30,13%) i BMśw (17,46%).
Siedliska borowe zajmują 22,24%, lasowe 73,37%, a olsowe 4,39% powierzchni leśnej
Nadleśnictwa.
Udział miąższościowy gatunków panujących
Głównymi gatunkami drzew na terenie nadleśnictwa są gatunki iglaste, z dominującym udziałem sosny, modrzewia i świerka. Coraz większy udział zaczynają stanowić gatunki drzew liściastych, szczególnie gatunki takie jak: brzoza, dąb, olsza.
Produkcyjność gatunków lasotwórczych
Klimat pojezierny przejściowy z zauważalnym wpływem klimatu kontynentalnego sprawia, iż na terenie naszego nadleśnictwa gatunki drzew iglastych charakteryzują się dużym przyrostem miąższości oraz wysoką jakością hodowlaną. Dominującym gatunkiem jest świerk, sosna i modrzew. Wśród gatunków liściastych największym przyrostem odznaczają się gatunki drzew szybko rosnących (brzoza, topola) oraz grab.
Udział drzewostanów w klasach wieku
Średni wiek drzewostanów w Nadleśnictwie Wipsowo wynosi 55 lat. W lasach nadleśnictwa Wipsowo zauważalny jest korzystny trend zrównywania się udziału poszczególnych klas wieku. Na uwagę zasługuje również zwiększanie się powierzchni lasów w najstarszej klasie wieku (+160 lat).
Najnowsze aktualności
Wyjątkowe znalezisko …
Wyjątkowe znalezisko …
… błękitny koziełek upodobał sobie skrawek lasu – na uprawie leśnej w leśnictwie Zagajnik.
Potocznie koziełkiem lub też drabiną Jakuba nazywana jest bylina wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). Wielosił jest reliktem glacjalnym objętym w Polsce ochroną ścisłą ze względu na swoje rzadkie występowanie. Jego kwitnące na barwy od fioletu po niebieski kwiatostany można obserwować głównie od kwietnia do czerwca (sierpnia). Obecnie roślina najczęściej spotykana jest na rabatach ogrodowych, natomiast naturalnie zajmuje miejsca wilgotne i żyzne, np. na brzegi potoków, na mokre łąki, zarośla. Prawdopodobnie odnalezione stanowisko jest skutkiem wpływu czynnika antropogenicznego. Wygląd oraz imponujący pokrój rośliny wskazują na wzorową kondycję zdrowotną byliny.
W innej części Nadleśnictwa Wipsowo, w zasięgu leśnictwa Cisy, na Klasztornych łąkach kwitnący wielosił robi fascynujące wrażenie na powierzchni blisko 0,5 ha.
Ciekawostki
Zarówno kłącze jak i korzenie koziełka posiadają właściwości lecznicze (trójterpenowe saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, żywice, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę).
Wielosił ma działanie: wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, przyspieszające jej krzepnięcie, a także zmniejszające poziom cholesterolu. Jest również używany jest do leczenia schorzeń dróg oddechowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy drgawkach, nerwicach, padaczce. Ponadto pomaga przy zmęczeniu wiosennym oraz zwiększa odporność na choroby.