Wydawca treści
Użytkowanie Lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” (w Polsce pozyskuje się ok. 55% przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi ponad 2,5 mld m3 drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych”; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu z uwzględnieniem w szczególności następujących celów:
- Zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą.
- Ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na:
- zachowanie różnorodności przyrodniczej,
- zachowanie leśnych zasobów genetycznych,
- walory krajobrazowe,
- potrzeby nauki.
- Ochrona gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym.
- Ochrona wód powierzchniowych i głębinowych, retencja zlewni, w szczególności na obszarach wododziałów i na obszarze zasilania zbiorników wód podziemnych.
- Produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowana lasu.
Najnowsze aktualności
NASZ LAS – korzystamy, więc dbamy i sprzątamy
NASZ LAS – korzystamy, więc dbamy i sprzątamy
Darz bór! Odebraliśmy dzisiaj telefon od jednej z mieszkanek Barczewa – Pani Ewy.
Zadzwoniła, ponieważ jest przerażona ilością śmieci napotykanych podczas leśnych wędrówek. Zaproponowała byśmy zorganizowali akcję sprzątania lasu, taką dla każdego chętnego. Jak wiemy, obecna sytuacja nie pozwala na organizowanie zbiorowych przedsięwzięć… Nie zmienia to jednak osiągalności celu, jakim jest czysty las.
Każdy z nas może przyczynić się do tego by tych śmieci było mniej - to jest ta dobra wiadomość J
Jak? Banalnie proste:
- Korzystaj z lasu: oglądaj, podziwiaj, delektuj się zapachami i widokami, nasłuchuj, obserwuj, smakuj… a przy okazji zabierz z niego kilka „niepasujących elementów” – śmieci.
- Rozmawiaj! Być może nie każdy jest świadomy jak wielkiej skali problemem są śmieci w lesie… Sukcesem będzie, jeżeli przekonasz do tego choć jedną osobę. Podaj dalej!
Na koniec rozmowy Pani Ewa zaproponowała hasło akcji, wydaje się trafiać idealnie w ideę:
„NASZ LAS – korzystamy, więc dbamy i sprzątamy”
Leśnicy każdego roku usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych.
Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie.