Położenie

Nadleśnictwo Wipsowo położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiatach: mrągowskim, olsztyńskim i szczycieńskim, w gminach: Sorkwity, Barczewo – miasto, Barczewo – obszar wiejski, Biskupiec – miasto, Biskupiec – obszar wiejski, Dobre miasto – obszar wiejski, Dywity, Jeziorany – miasto, Jeziorany – obszar wiejski, Kolno, Purda, Dźwierzuty, Pasym – miasto i Pasym. W jego skład wchodzą trzy obręby leśne: Purda Leśna, Sadłowo II i Wipsowo.

 
Według rejonizacji przyrodniczo-leśnej obszar zajmowany przez Nadleśnictwo znajduje się w Krainie II Mazursko – Podlaskiej, Dzielnicy 1 Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie 1b Pojezierza Mrągowskiego. Jest to zasięg drugiego zlodowacenia bałtyckiego, bardzo urozmaiconego pod względem fizjograficznym.
 
Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Kondrackiego tereny objęte zasięgiem Nadleśnictwa Wipsowo znajdują się na obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnio-europejskiego, Prowincji Nizin Wschodniobałtycko-Białoruskich, w Podprowincji Pojezierza Wschodnio-bałtyckiego, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, w Mezoregionach Pojezierza Olsztyńskiego (842.81) i Pojezierza Mrągowskiego (842.82).
 
Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach 101 – 220 m. Krajobraz tego terenu charakteryzuje się dużą ilością jezior. Klimat pojezierny wykazuje cech przejściowe od klimatu kontynentalnego do klimatu morskiego. Duża powierzchnia jezior wpływa na złagodzenie klimatu przez podniesienie wilgotności powietrza i zmniejszenie amplitudy temperatur.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

 

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

 

AKCJA #sprzątaMY w Nadleśnictwie Wipsowo odbędzie się na terenie wsi Lamkowo.

 

Osoby, które chciałby wziąć udział w sprzątaniu zapraszamy 20 września o godzinie 11:30 na miejsce zbiórki zaznaczonej na poniższym schemacie.

 

Las jest nieocenionym dobrem, dostarcza tlenu, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat, stanowi miejsce odpoczynku i rekreacji, tworzy wspaniałe krajobrazy oraz wiele innych. Ekosystem leśny będący domem ogromu zwierząt i roślin nie jest odpowiednim miejscem do wyrzucania śmieci! Jednak fakty są inne… W lesie wciąż napotkać można na sterty nieczystości, które oprócz tego, że szpecą krajobraz są śmiertelnym zagrożeniem dla organizmów tam żyjących.
Śmieci pozostawione w lesie mogą być przyczyną pożarów w lesie oraz nośnikiem ich rozprzestrzeniania.

Każdego roku leśnicy wywożą z lasów takie ilości śmieci, że mogłyby one wypełnić tysiąc wagonów kolejowych. Wiąże się to również z ogromnymi kosztami, blisko 20 mln złotych rocznie. Jednak te starania nie wystarczają… kolejne tony śmieci trafiają do naszych lasów. Nie bądźmy wobec tego bezczynni.

Zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Osoby do kontaktu:

Andrzej Boguski nr tel.: 604 649 809

Ferschke Paweł nr tel.: 604 126 784

Serafińska Katarzyna nr tel.: 89 514 51 95