Asset Publisher
Użytkowanie Lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” (w Polsce pozyskuje się ok. 55% przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi ponad 2,5 mld m3 drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych”; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Trwale zrównoważoną gospodarkę leśną prowadzi się według planu urządzenia lasu z uwzględnieniem w szczególności następujących celów:
- Zachowania lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, powietrze, wodę, glebę, warunki życia i zdrowia człowieka oraz na równowagę przyrodniczą.
- Ochrony lasów, zwłaszcza lasów i ekosystemów leśnych stanowiących naturalne fragmenty rodzimej przyrody lub lasów szczególnie cennych ze względu na:
- zachowanie różnorodności przyrodniczej,
- zachowanie leśnych zasobów genetycznych,
- walory krajobrazowe,
- potrzeby nauki.
- Ochrona gleb i terenów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie lub uszkodzenie oraz o specjalnym znaczeniu społecznym.
- Ochrona wód powierzchniowych i głębinowych, retencja zlewni, w szczególności na obszarach wododziałów i na obszarze zasilania zbiorników wód podziemnych.
- Produkcji, na zasadzie racjonalnej gospodarki, drewna oraz surowców i produktów ubocznego użytkowana lasu.
Asset Publisher
Wyjątkowe znalezisko …
Wyjątkowe znalezisko …
… błękitny koziełek upodobał sobie skrawek lasu – na uprawie leśnej w leśnictwie Zagajnik.
Potocznie koziełkiem lub też drabiną Jakuba nazywana jest bylina wielosił błękitny (Polemonium caeruleum). Wielosił jest reliktem glacjalnym objętym w Polsce ochroną ścisłą ze względu na swoje rzadkie występowanie. Jego kwitnące na barwy od fioletu po niebieski kwiatostany można obserwować głównie od kwietnia do czerwca (sierpnia). Obecnie roślina najczęściej spotykana jest na rabatach ogrodowych, natomiast naturalnie zajmuje miejsca wilgotne i żyzne, np. na brzegi potoków, na mokre łąki, zarośla. Prawdopodobnie odnalezione stanowisko jest skutkiem wpływu czynnika antropogenicznego. Wygląd oraz imponujący pokrój rośliny wskazują na wzorową kondycję zdrowotną byliny.
W innej części Nadleśnictwa Wipsowo, w zasięgu leśnictwa Cisy, na Klasztornych łąkach kwitnący wielosił robi fascynujące wrażenie na powierzchni blisko 0,5 ha.
Ciekawostki
Zarówno kłącze jak i korzenie koziełka posiadają właściwości lecznicze (trójterpenowe saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, żywice, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę).
Wielosił ma działanie: wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, przyspieszające jej krzepnięcie, a także zmniejszające poziom cholesterolu. Jest również używany jest do leczenia schorzeń dróg oddechowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy drgawkach, nerwicach, padaczce. Ponadto pomaga przy zmęczeniu wiosennym oraz zwiększa odporność na choroby.