Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Wipsowo położone jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiatach: mrągowskim, olsztyńskim i szczycieńskim, w gminach: Sorkwity, Barczewo – miasto, Barczewo – obszar wiejski, Biskupiec – miasto, Biskupiec – obszar wiejski, Dobre miasto – obszar wiejski, Dywity, Jeziorany – miasto, Jeziorany – obszar wiejski, Kolno, Purda, Dźwierzuty, Pasym – miasto i Pasym. W jego skład wchodzą trzy obręby leśne: Purda Leśna, Sadłowo II i Wipsowo.

 
Według rejonizacji przyrodniczo-leśnej obszar zajmowany przez Nadleśnictwo znajduje się w Krainie II Mazursko – Podlaskiej, Dzielnicy 1 Pojezierza Mazurskiego, Mezoregionie 1b Pojezierza Mrągowskiego. Jest to zasięg drugiego zlodowacenia bałtyckiego, bardzo urozmaiconego pod względem fizjograficznym.
 
Według regionalizacji fizyczno-geograficznej Kondrackiego tereny objęte zasięgiem Nadleśnictwa Wipsowo znajdują się na obszarze Europy Wschodniej, Podobszarze Niżu Wschodnio-europejskiego, Prowincji Nizin Wschodniobałtycko-Białoruskich, w Podprowincji Pojezierza Wschodnio-bałtyckiego, Makroregionie Pojezierza Mazurskiego, w Mezoregionach Pojezierza Olsztyńskiego (842.81) i Pojezierza Mrągowskiego (842.82).
 
Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach 101 – 220 m. Krajobraz tego terenu charakteryzuje się dużą ilością jezior. Klimat pojezierny wykazuje cech przejściowe od klimatu kontynentalnego do klimatu morskiego. Duża powierzchnia jezior wpływa na złagodzenie klimatu przez podniesienie wilgotności powietrza i zmniejszenie amplitudy temperatur.
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Cis z wolą życia

Cis z wolą życia

CIS Z WOLĄ ŻYCIA” Mija 7 lat od huraganu, który w lipcu 2011 roku nawiedził lasy Nadleśnictwa Wipsowo. Ponad 300 letni cis – pomnik przyrody - wywrócony przez wiatr został wtedy przy pomocy ciężkiego sprzętu postawiony i ustabilizowany. Dziś już z całą pewnością możemy stwierdzić, że była to udana akcja.

Pomimo uszkodzeń cis przeżył i ma się coraz lepiej. Od 3 lat obficie kwitnie. Drzewo, które nazwaliśmy „cisem z wolą życia” jest świadkiem wzrostu trzeciego, a może nawet czwartego pokolenia lasu, które rośnie na pohuraganowych terenach.

Nasz wspaniały cis przetrzymał próbę czasu, wciąż rośnie, puścił już młode pędy a w cieniu jego korony zaczęło pojawiać się młode pokolenie – potomstwo uratowanego cisa z leśnictwa Cisy. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://zwipsowa.pl/.