Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Obszary znajdujące się w zasięgu terytorialnym dzisiejszego Nadleśnictwo Wipsowo stanowiły niegdyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej, która zajmowała całą środkową i południową część Warmii i Mazur.

Były to lasy z dużym udziałem lub przewagą gatunków liściastych. Rosły w nich sosny, świerki, buki, dęby, graby, klony, lipy, wiązy, jesiony, brzozy i olchy. Ślady stałego osadnictwa w tych stronach pochodzą już sprzed 4000 lat p.n.e. Od VI wieku p.n.e. tereny te zamieszkiwało jedno z plemion pruskich – Bartowie, które zostało podbite przez Zakon Krzyżacki. Rozkwit państwa Krzyżackiego przypadł na przełom XIII i XIV wieku. Zbudowano wówczas sieć zamków i warowni, wokół których powstawały takie miasta Jeziorany, Barczewo i Biskupiec oraz dziesiątki wsi. Jeszcze za czasów panowania Zakonu Krzyżackiego, niektórym braciom zakonnym powierzono opiekę nad lasami. Dostali oni do pomocy konnych strażników. W XVI wieku puszcza podzielona została na ostępy, którymi zarządzali ostępowi. W 1739 roku przemianowano ostępy na leśnictwa, mianowano leśniczych i wprowadzono urząd Nadleśniczego na podstawie zarządzenia króla pruskiego. Do połowy XVIII wieku prowadzona w lasach gospodarka ograniczała się do wyrębów na potrzeby osadników i zamków oraz do karczowania lasów pod uprawę ról.

W miejsce lasów z dużym udziałem gatunków liściastych wprowadzono znaczne powierzchnie monokultur sosnowych i świerkowych. Na przełomie XVIII i XIX wieku za główny cel gospodarczy uznano rentowność gospodarki leśnej i przeprowadzono urządzenie lasu oraz wprowadzono gospodarkę zrębową. W lasach państwowych stosowano 140-letnią kolej rębu, natomiast użytkowanie było prowadzone rębniami złożonymi.

 

Nadleśnictwo. Purda Leśna (obecnie obręb Purda Leśna) utworzone zostało w 1945 roku z byłych lasów państwowych „Purden" i „Nerwigh" oraz częściowo z lasów prywatnych. Nadleśnictwo. Sadłowo (obecnie obręb Sadłowo) utworzone zostało w 1945 r. Z lasów dawnego Nadleśnictwa „Sadlowen", lasów wielkich majątków ziemskich, lasów komunalnych oraz lasów opuszczonych średniej i drobnej własności. Nadleśnictwo. Wipsowo (obecnie obręb Wipsowo) zostało utworzone na podstawie dekretu z 12 grudnia 1944 r. Z lasów państwowych, komunalnych i prywatnych. W 1973 r. w wyniku reorganizacji została zmieniona struktura i zwiększona powierzchnia Nadleśnictwo. Wipsowo. W skład nowo utworzonego Nadleśnictwa weszły zmniejszone Nadleśnictwo. Wipsowo, część byłego Nadleśnictwo. Sadłowo oraz część byłego Nadleśnictwo. Purda Leśna. Zorganizowane Nadleśnictwo. Wipsowo podzielone zostało na trzy obręby: Purda, Sadłowo i Wipsowo.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Razem #sprzątaMY polskie lasy

 

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

 

AKCJA #sprzątaMY w Nadleśnictwie Wipsowo odbędzie się na terenie wsi Lamkowo.

 

Osoby, które chciałby wziąć udział w sprzątaniu zapraszamy 20 września o godzinie 11:30 na miejsce zbiórki zaznaczonej na poniższym schemacie.

 

Las jest nieocenionym dobrem, dostarcza tlenu, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat, stanowi miejsce odpoczynku i rekreacji, tworzy wspaniałe krajobrazy oraz wiele innych. Ekosystem leśny będący domem ogromu zwierząt i roślin nie jest odpowiednim miejscem do wyrzucania śmieci! Jednak fakty są inne… W lesie wciąż napotkać można na sterty nieczystości, które oprócz tego, że szpecą krajobraz są śmiertelnym zagrożeniem dla organizmów tam żyjących.
Śmieci pozostawione w lesie mogą być przyczyną pożarów w lesie oraz nośnikiem ich rozprzestrzeniania.

Każdego roku leśnicy wywożą z lasów takie ilości śmieci, że mogłyby one wypełnić tysiąc wagonów kolejowych. Wiąże się to również z ogromnymi kosztami, blisko 20 mln złotych rocznie. Jednak te starania nie wystarczają… kolejne tony śmieci trafiają do naszych lasów. Nie bądźmy wobec tego bezczynni.

Zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Osoby do kontaktu:

Andrzej Boguski nr tel.: 604 649 809

Ferschke Paweł nr tel.: 604 126 784

Serafińska Katarzyna nr tel.: 89 514 51 95