Asset Publisher Asset Publisher

Ciąg dalszy akcji „Było wysypisko, jest uroczysko”

"Było wysypisko - jest uroczysko" - w ramach tego projektu 19 lutego odbyły się warsztaty w Nadleśnictwie Wipsowo realizowane przez Fundację Nasza Ziemia w ramach współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.

Wczesnym rankiem, do siedziby Nadleśnictwa, przyjechali uczestnicy warsztatów - uczniowie zespołu szkół w Ramsewie. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom zagrożeń, jakie niosą dzikie wysypiska w lasach oraz korzyści płynących z wprowadzenia nowego systemu gospodarki. Uczestnicy zidentyfikowali jako najbardziej niebezpieczne, zarówno dla człowieka jak i ekosystemu leśnego, przede wszystkim możliwość zanieczyszczenia gleby, wody, powietrza oraz zatrucia i zranienia. W ramach burzy mózgów, okazało się, że najlepszym sposobem zapobiegania tym zagrożeniom jest segregacja i utylizacja odpadów. Uczniowie wykazali się znajomością zasad segregacji odpadów w ich gminie, a także pomysłami jak przekazać tę wiedzę innym mieszkańcom tak, by zachęcić ich do działań na rzecz środowiska.

"Dzieci pracowały w niewielkich grupach, wszyscy byli bardzo aktywni, mieli masę ciekawych pomysłów na realizację zadań. Zarówno młodsi, jak i starsi włożyli dużo pracy w tworzone przez siebie kampanie. W ten praktyczny sposób, wykorzystali wiedzę - zarówno tę posiadaną, jak i tę przedstawioną w pierwszej części warsztatów." - powiedział Krzysztof Rogulski, trener Fundacji Nasza Ziemia.

Efektem tej części warsztatów było stworzenie kompleksowej kampanii edukacyjnej, a więc - plakatów, ulotki, transparentu, reklam telewizyjnych oraz zainscenizowanego wywiadu. Uczestnicy wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem, wszystkie grupy zebrały podczas prezentacji swoich działań gromkie brawa. W ramach nagrody i podziękowań, uczniowie otrzymali publikacje wydane przez CILP zachęcające do samodzielnego eksperymentowania i pogłębiania wiedzy.

 

Akcji patronuje Ministerstwo Środowiska. Fundacja Nasza Ziemia przeprowadzi, w ramach projektu, 17 warsztatów na terenie całej Polski. Do tej pory odwiedziliśmy już m. in. nadleśnictwa na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Małopolsce.