Asset Publisher Asset Publisher

„Segregowanie nie nudzi leśnych ludzi”

Nadleśnictwo Wipsowo podjęło się trudnej misji przekonywania mieszkańców Warmii i Mazur do segregacji odpadów, a jak wiadomo temat ten jest wyjątkowo trudny. Brak wiedzy oraz nieufność do recyklingu jest podstawowym powodem dla którego społeczeństwo umiejętnie „omija” jakże ważne zagadnienie.

 
Tegoroczne dożynki w Giławach ( gmina Purda) były dobrym miejscem na przybliżenie przez Nadleśnictwo Wipsowo trwającej akcji edukacyjnej Lasów Państwowych „ Było wysypisko, jest uroczysko". Leśnicy z Wipsowa przypominali o segregacji, o rodzajach odpadów oraz o problemach współczesnego leśnictwa ze śmieciami w lasach. O tym, że segregacja wcale nie jest taka prosta, przekonał się tłum ludzi odwiedzających stoisko z leśnikami z Wipsowa. Czy papier papierowi równy? Czy karton po mleku to też papier, a co tłustym, a brudnym? Na te i inne dosyć trudne pytania odpowiadali leśnicy oraz… dzieci, gdyż ich wiedza ta ten temat była niejednokrotnie dużo szersza od swoich rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa czasu rozkładu śmieci. Zdumione miny odwiedzających stoisko, było dowodem na to, że nie mieli pojęcia jak długo rozkładają się różne rodzaje odpadów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się wystawa porównująca  las czysty, naturalny, z bioróżnorodnością z lasem zaśmieconym ( z zaplątanymi zwierzętami w śmieciach itp).
 
Jaki jest cel  akcji?
 
Celem akcji  „ Było wysypisko, jest uroczysko" jest aktywizowanie dzieci i młodzieży na rzecz  działań proekologicznych oraz edukowanie ich w zakresie ochrony środowiska i szkodliwości śmiecenia w lesie.  Uczestnikami akcji są placówki oświatowe, które podjęły współpracę z Nadleśnictwami. Projekt ten realizowany jest  na terenie 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
 
Jak to wygląda w praktyce?
 
Nadleśnictwo Wipsowo reprezentując Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie, podjęło współpracę z Niepublicznym Zespołem Szkól i Placówek w Ramsowie ( gmina Barczewo).
 
Informacje o tej wspólnej  akcji można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Wipsowo.   http://wipsowo.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci.
 
I co dalej?
 
Akcja ta nie skończyła się na jednym dniu. Dzieci z gimnazjum założyły blog  ( pt. „Nie ma kozaka na Ramsowiaka") , na którym przez cały rok będą opisywały o temacie zaśmiecania lasów, ustawy śmieciowej oraz o jakże niełatwej segregacji śmieci.
 
Nadleśnictwo Wipsowo ufundowało tablice informującą o akcji oraz kolorowe śmietniki ( wykorzystano do tego celu zużyte pojemniki i opony) do segregacji, które stoją przy szkole prowadzącej tą akcje. Na stronie www.erys.pl można poczytać wszystkie blogi biorących udział w akcji. Polecamy „Nasz" blog, gdyż co kilka dni można poczytać o bardzo interesujących i ważnych rzeczach. Młodzież z Ramsowa wrzuca tam zdjęcia różnych śmieci MAKRO, czyli w bardzo dużym powiększeniu. Odgadnięcie co to za rzecz wcale nie jest łatwe, zresztą samemu można spróbować. W jednym z postów na blogu można zobaczyć panoramę w 3D miejsca w którym odbywała się akcja. Możemy podpowiedzieć że późną jesienią pojawi się kolejne panoramiczne zdjęcie tego miejsca ale już czystego bez śmieci. Zapraszamy do czytania, komentowania i oceniania Naszego bloga.                                                                                                                                                                                                                           Darz Bór
 
                                                                                                                 Nadleśnictwo Wipsowo, Ferschke Łukasz