Lista aktualności Lista aktualności

Niezwykłe stanowisko odkryte w przypadkowy sposób

W Nadleśnictwie Wipsowo zostało odnalezione nowe, duże stanowisko pajęcznicy gałęzistej Anthericum ramosum L.

Na początku sierpnia w wakacyjną podróż pociągiem wybrała się Pani Maja Jakubiuk, pracująca na co dzień w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Przejeżdżając na odcinku Wipsowo – Barczewo wypatrzyła kwitnące łanowo białe kwiaty na piaszczystych stokach nasypu kolejowego. Nie sposób jest jednoznacznie określić gatunek rośliny mając przed oczami jedynie obraz migawki z okna pędzącego pociągu. Temat spędzał sen z powiek Pani Mai…

Tydzień później w Nadleśnictwie Wipsowo wizytowali pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie z Panią Mają na czele. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Pani Maja – wraz ze swoim zespołem -  w pierwszej kolejności wyruszyła w pieszą podróż po suchym skraju lasu, na którym miały znajdować się zarejestrowane wprawnym okiem ornitologa kwiaty. Przypuszczenia i domysły znakomitego przyrodnika okazały się faktem.
W oddziałach 132 oraz 157A leśnictwa Wipsur Pani Maja stwierdziła obecność pajęcznicy gałęzistej.

Roślina ta występuje na terenie całego kraju, lecz lokalnie jest bardzo rzadko spotykana. Preferuje bory mieszane dębowo – sosnowe Pino-Quercetum oraz bory sosnowe świeże Peucedano-Pinetum. Można ją spotkać także w świetlistych dąbrowach Potentillo albae-Quercetum. Pajęcznica jest gatunkiem kserotermicznych zbiorowisk okrajkowych na siedliskach ciepłolubnych dąbrów Geranion sanguinei.

Odkrycie nowego stanowiska miejscowo osobliwej rośliny budzi zadowolenie, zarówno dla samego odkrywcy, jak i dla całego środowiska przyrodniczego

Autor:Roman Gumułka,Nadleśnictwo Wipsowo.