Lista aktualności Lista aktualności

Łączy nas miłość do przyrody,

a motywuje widoczny efekt naprawienia tego, co zniszczone.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że kumulując swoje siły, możemy dokonać czegoś wielkiego.

zasadzeniem drzewek przez seniorów 

oraz akcją plogging po wipsowskich lasach przyłączyliśmy się do aktywnego udziału w ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa”, która to rozpoczęła się z pierwszym dniem wiosny. W ramach wspomnianej inicjatywy w całej Polsce odbywają się różne wydarzenia, m.in. sadzenie drzew, leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń.

29 kwietnia przy „Leśnym ogrodzie”, na symbol więzi z przyrodą, chętni seniorzy zasadzili drzewka, które zostały wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka podczas specjalnej pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w 2017 roku.

Przez ostatni tydzień minionego miesiąca zachęcaliśmy mniej i bardziej aktywnych fizycznie do przyłączenia się do naszej akcji plogging po wipsowskich lasach. Niestety zmuszeni byliśmy zmienić pierwotną koncepcję, dopasowując się do obecnych realów i możliwości, dlatego zaproponowaliśmy udział w wydarzeniu dość indywidualny.

Ze swojej strony próbując skupić wszystkich aktywnych, postawiliśmy na przestrzeń online. Na swoich profilach społecznościowych udostępnialiśmy materiały otrzymywane na skrzynki oraz wszelkie oznaczenia w relacjach, nagraniach i na zdjęciach.

Dlaczego plogging?

Trend na zbieranie śmieci podczas biegania został zapoczątkowany w Szwecji, a jego nazwa pochodzi od kombinacji słów (swe.)  „plocka” - podnosić lub zbierać oraz (ang.) „jogging”

Bo jest to aktywność, dzięki której każdy wygrywa. My zyskujemy na zdrowiu, a las odzyskuje dawny blask czystości.

Zależało nam na tym, by zachęcić społeczeństwo do wyjścia z domu i na odbudowaniu zatracanego ostatnio poczucia bliskości z naturą.

Ruch na świeżym powietrzu oddziałuje dobroczynnie na ciało i umysł, a dbanie o narodowe dobro, jakim jest przyroda, umacnia wspólnotę obywatelską.

 

Odnieśliśmy sukces dzięki wszystkim zaangażowanym, którym serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy rodzinom, które zdecydowały się właśnie w taki sposób spędzić wspólnie czas, wszystkim zrzeszeniom i organizacjom oraz indywidualnym zaangażowanym w akcję:

Pani Paulinie, Hani, Szymkowi i Mateuszowi z Wipsowa,

Pani Małgosi i Nikosiowi z Wipsowa,

Pani Ewie i Panu Krzysztofowi oraz ich córkom z Biskupca,

Pani Marcie i Panu Jackowi oraz ich córkom z Jezioran,

Kołu Gospodyń Wiejskich z Wipsowa,

Barczewskiemu Stowarzyszeniu Biegowemu,

Szkole Podstawowej w Wipsowie,

11 Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej im. Mieszka I,

Hufcowi ZHP Biskupiec,

Kołu Łowieckiemu im. Juliana Ejsmonda w Olsztynie,

Paniom Małgorzacie i Monice z Kronowa,

Pracownikom Nadleśnictwa Wipsowo

oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji „po cichu” J

 

Podsumowując…

śmieci w lesie jest jeszcze niewyobrażalnie dużo, ale tylko wspólnym zaangażowaniem możemy to zmienić! Potrzebne są nasze czyny, ale również słowa, by docierały do tych nieświadomych oraz mających „ambiwalentny stosunek”.

Wyrzucanie śmieci na łono natury jest okropnym czynem, ale by wygrać, zmian należy dokonać dużo wcześniej, mianowicie żyć tak, by tych odpadów produkować jak najmniej.

Powodzenia!