Lista aktualności Lista aktualności

„Szlak Jakubowy” w Wipsowie

Pewnie każdy z Was widział niejednokrotnie znaki szlaków i ścieżek turystycznych malowanych na drzewach. Czy jednak zastanawialiście się co oznacza ta żółta muszelka na niebieskim tle lub same żółte strzałki? Jest to Droga (Szlak) św. Jakuba (po hiszpańsku - Camino de Santiago, bask. Done Jakue Bidea, gal. O Camiño de Santiago) do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Właśnie taki szlak przebiega przez lasy Nadleśnictwa Wipsowo

 
Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy uczniowie Jakuba wywożą ciało z Izraela i grzebią Apostoła w ukochanej przez niego Galii, północno-zachodniej części dzisiejszej Hiszpanii. Przez następne 800 lat nad grobem Apostoła zalega cisza.
 
 Ponad osiem wieków później zdarza się coś, co często wraca jak refren w różnych legendach o cudownych znaleziskach - chłop orzący z mozołem pole zauważa przedziwne zjawisko. W biały dzień sypią się z nieba gwiazdy. Na oczach wieśniaka spadają jak po sznurku w jedno miejsce. Po rozkopaniu ziemi okazało się, że jest to grób mężczyzny. Rozpoznano w nim apostoła Jakuba, a miejsce owo nazwano Compostela, od „compo stela" - czyli tam, gdzie spadają gwiazdy (inna wersja mówi, że nazwa miejscowości pochodzi od „compo apostola" - grób apostoła).
 
 
 Szlaki te służyć mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie pragną przemierzać Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego kontynentu albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca, poznać nowych ludzi. Określenie początku szlaku wcale nie jest takie proste. Przez Polske biegnie kilkanaście szlaków rozpoczynających się w różnych miastach (szlaki  rowerowe jak i piesze). Jednym z najważniejszych i z pewnością najdłuższych jest „Comino Polaco" rozpoczynający się na granicy polsko-litewskiej i łączący się z kolejnym szlakiem koło Gniezna. To właśnie ten szlak przecina lasy Nadleśnictwa Wipsowo. Tuż przy bramie wjazdowej do Nadleśnictwa postawiony jest kamień z wyrytą na nim muszlą. Kamienie te są  umieszczane w newralgicznych punktach i odmierzają kilometry do miejsca docelowego.
 
              Okazuje się, że „szlak jakubowy" nie prowadzi tylko do Santiago de Compostela. Ostatni kamień odmierzający Drogę św. Jakuba, kamień z cyfrą 0, nie znajduje się w Compostela, ale 100 km dalej, we wsi Finistere. Pielgrzymi kończący tam podróż, palą części garderoby na znak, że coś się skończyło, nastąpiła przemiana.
 
Wszystkim, którzy wyruszą na szlak Camino Polaco, lub nawet dalej, do Santiago de Compostela, na wielki szlak Camino Europeo, życzymy  Bueno camino - Dobrej Drogi!
 
 
 
Łukasz Ferschke, Nadleśnictwo Wipsowo